Sucha czy mokra? Fińska czy rzymska – jaką saunę wybrać?

Fińska, ruska, rzymska, a może turecka? Z jakiego rodzaju saun najczęściej korzystamy w Polsce? Dowiedz się, jaka sauna jest idealna dla Ciebie oraz na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Sauna fińska cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, odnosi się ona do rodzaju sauny suchej. W niej panuje bardzo wysoka temperatura (nawet do 120 stopni C) oraz niski poziom wilgotności (tylko 10%). Podczas pobytu w saunie fińskiej należy co kilkanaście minut brać zimny przyśnić, aby nawilżyć swoje ciało. Sauna sucha jest niebezpieczna dla naszych włosów, dlatego najlepiej związać ich miękką gumką, a także używać kosmetyków ochronnych, żeby uniknąć przesuszenia włosów. Półgodzinne przebywanie w fińskiej saunie pozwala nam spalić nawet do 400 kalorii.

Bania ruska różni się od fińskiej poziomom wilgotności, który tutaj wynosi ok. 60%. Jest to skutek lania wody na rozgrzane kamienie. Temperatura panuje od 80 do 120 stopni Celsjusza. Jak i w saunie fińskiej należy robić krótkie przerwy, w czasie których warto ochłodzić swoje ciało w lodowatej wodzie, lub w śniegu. Po tym zabiegu nie należy wycierać się ręcznikiem, a najlepiej ponownie wejść do rozgrzanej bani. Często w banie ruskiej można spotkać tzw. winnik, który służy do smagania ciała, dzięki niemu ciało szybciej i lepiej się rozgrzeje.

Łaźnia rzymska jest sauną parową, która cechuje się wysoką wilgotnością (100%) przy temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Chociaż temperatura jest o wiele niższa, jak w saunie fińskiej lub banie ruskiej, jednak z powodu dużej wilgotności odczuwamy, że sauna ta jest bardzo gorąca. W łaźnie rzymskiej natomiast ciało jest ciągłe nawilżone, bardzo często para jest łączona z różnymi olejkami eterycznymi lub ziołami, co pomaga zrelaksować się oraz pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Turecka łaźnia, czyli Hammam ma podobne warunki, jak łaźnia rzymska, jednak jest od niej o wiele łagodniejsza. Temperatura powietrza zaledwie przekracza 40 stopni C, a wilgotność utrzymuje się w granicach 95%. W tureckiej łaźni par dociera z licznych otworów w suficie i ścianach, dlatego nie ma tutaj różnicy temperatur, z którą spotkamy się w łaźni fińskiej lub banie ruskiej. Hammam skutecznie pomaga w leczeniu przeziębienia, astmy oraz zapalenia oskrzeli.

Sauna na podczerwień (infrared) nabiera coraz większej popularności wśród Polaków, jednak nie jest ona podobna do żadnej z wyższe opisanych saun. Wykorzystywana w niej energia podczerwieni ogrzewa ciało, a nie powietrze w pomieszczeniu, dlatego 80% tej energii przenika bezpośrednio w głąb organizmu. Sauna na podczerwień zalicza się do rodzaju saun suchych, z panującą temperaturą powietrza ok. 40-70 stopni C. Taka sauna stała się alternatywą dla osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą korzystać z saun tradycyjnych.

Olha Kotsaba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five + 12 =