Sauna i picie

Nawet początkujący miłośnik sauny wie, że w saunie należy pić dużo, ponieważ tylko w ten sposób można zrekompensować wydalanie płynów z organizmu. Ale co, kiedy i jak dokładnie trzeba wziąć w saunie, to niewiele wiadomo. Ponadto, istnieje wiele nieporozumień, które mogą zaszkodzić organizmowi lub zmniejszyć korzyści z sauny. Aby do tego nie doszło, postanowiliśmy przygotować artykuł o poprawnym picie w saunie.

Jak pić w saunie

Brać płyn należy małymi porcjami, ale często; przy czym, trzeba pić, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Temperatura – to ważny wskażnik: napój nie musi być za zimny lub gorący. Jeśli mówimy o temperaturze napoju, to optymalną opcją – będzie temperatura pokojowa; jeśli mówimy o gorących napojach – nie wyższej niż 60 stopni. I, przy okazji, pić bezpośrednio w saunie nie jest dobrym pomysłem.

Alkohol i sauna

Przede wszystkim i to trzeba zapamiętać, alkohol i sauna nie są kompatybilne. Wysoka temperatura i wysoka wilgotność pogorszą negatywny efekt od picia alkoholu, w wyniku czego może wystąpić kołatanie serca, a nawet przełom nadciśnieniowy. Mocne napoje i piwo nie bez powodu nazywane są „wrogami sauny nr 1 i nr 2” odpowiednio – konsekwencje ich stosowania w saunie jest bardzo niebezpieczne.

Zalecane picie

• Kwas chlebowy lub jabłkowy. Dobry kwas chlebowy nie tylko smaczny, ale i bardzo przydatny: zawiera dużo kwasu mlekowego (1,8 – 4,8 g na l), łatwo przyswajalne przez białka, cukier i wiele innych. Ale nie trzeba zabierać ze sobą do łaźni lub sauny pseudo-kwas chlebowy, warto brać tylko produkty naturalnej fermentacji. Niestety, zakup takiego kwasu w czasach dzisiejszych jest dość trudne – znacznie łatwiej przygotować kwas w warunkach domowych.
• Morse. Podczas kąpieli dobrze wypić szklankę chłodnego i lekko kwaśnego morsa. Ten wspaniały napój teraz „rodzi się na nowo”. Ponownie, jest to wskazane, aby morse był naturalnym, wykonanym z dziko rosnącego surowców; na przykład, jeżyny, borówki lub żurawiny – to właśnie te owocy zawierają ogromny zapas witaminy.
• Herbata. Zwykłe czarne i zielone herbaty – nie są najlepszym rozwiązaniem dla łaźnie i sauny, ponieważ napoje te charakteryzują się „szokującą” dawką kofeiny, zwiększają ciśnienie krwi, i stymulują aktywność mięśnia sercowego. Herbata nie pomaga w relaksacji; wręcz przeciwnie – pobudza ona układ nerwowy, a to do przyjęcia nie jest dla każdego organizmu.
• Woda. Woda mineralna pomoże przywrócić zapas płynów i substancji mineralnych. Jednak, mineralna woda jest przydatna nie dla wszystkich. Ludziom, ktorze mają skłonność do kamicy nerkowej, należy zrezygnować z wody mineralnej, wybierając herbatę lub morse.

Odpoczywaj z umysłem i miłego saunowania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four + 5 =