Sauna a nadciśnienie

Powszechnie wiadomo, że sauna jest korzystna dla zdrowia. Wszyscy zgodnym chórem mówią, że sauna poprawia samopoczucie, hartuje ciało i relaksuje. Ponadto, kąpiele w saunach korzystnie działają na skórę. Gorące powietrze i para, wygładzają ją, spulchniają, nadają elastyczność i pozwalają na lepsze wchłanianie kremów i innych preparatów pielęgnujących. Sauna oczyszcza z toksyn nie tylko skórę, ale cały organizm.Działania poszczególnych rodzajów saun, są zróżnicowane. Co jednak z osobami, które cierpią na nadciśnienie? Czy nieobojętna dla układu krążenia sauna, może im zaszkodzić?

Sauna a zdrowie

Sauny, to wynalazek Finów, liczący ponad dwa tysiące lat. Żyjąc w miejscu, gdzie panują niskie temperatury, Finowie wymyślili właśnie taki sposób na higienę i ogrzewanie ciała. Pierwsze sauny służyły tym dwóm celom. Do saun chodzili wspólnie i z biegiem czasu, stały się one tradycją życia towarzyskiego. Klasyczne sauny fińskie, to małe domki, w których ciepło wytwarzane jest przez drewno, spalane w specjalnych piecach. Panuje tam niezwykła atmosfera i zapach. Ostatnie kilkanaście lat, przyniosło wiele badań nad wpływem sauny na zdrowie, w tym układ krążenia.

Sauna a nadciśnienie

Wysoka temperatura, z jaką mamy do czynienia w saunach, może być potęgowana przez wysoką wilgotność powietrza. Może też pochodzić z różnych źródeł. Ciepło saun, produkowane jest przez rozgrzane do czerwoności kamienie, prąd elektryczny lub promienniki ciepła, wykorzystujące promieniowanie podczerwone. Niezależnie od wszystkiego, przebywanie w wysokich temperaturach, nie jest obojętne dla układu krążenia. Pod wpływem ciepła, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Wysoka temperatura powoduje też spadek ilości płynów w organizmie (pocimy się(. Wszystko to razem, przyczynia się do obniżania ciśnienia rozkurczowego. Zmiana ciśnienia skurczowego, równoważona jest przez przyspieszony rytm serca. Wpływ sauny na ciśnienie osób z nadciśnieniem, nie odbiega zasadniczo od tego, jak działa ona na ciśnienie osób zdrowych. Coraz więcej przypadków, potwierdza fakt, że korzystanie z sauny, obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem.

Uwaga na nadciśnienie

Z sauny nie powinny korzystać osoby, których nadciśnienie nie podlega żadnej kontroli, a jego wartości są bardzo wysokie. Do sauny nie powinny zaglądać osoby z niestabilną chorobą wieńcową i niewydolnością serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 − five =