Sucha czy mokra? Fińska czy rzymska – jaką saunę wybrać?

Fińska, ruska, rzymska, a może turecka? Z jakiego rodzaju saun najczęściej korzystamy w Polsce? Dowiedz się, jaka sauna jest idealna dla Ciebie oraz na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Autor: Olha Kotsaba

Sauna fińska cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, odnosi się ona do rodzaju sauny suchej. W niej panuje bardzo wysoka temperatura (nawet do 120 stopni C) oraz niski poziom wilgotności (tylko 10%). Podczas pobytu w saunie fińskiej należy co kilkanaście minut brać zimny przyśnić, aby nawilżyć swoje ciało. Sauna sucha jest niebezpieczna dla naszych włosów, dlatego najlepiej związać ich miękką gumką, a także używać kosmetyków ochronnych, żeby uniknąć przesuszenia włosów. Półgodzinne przebywanie w fińskiej saunie pozwala nam spalić nawet do 400 kalorii.

Bania ruska różni się od fińskiej poziomom wilgotności, który tutaj wynosi ok. 60%. Jest to skutek lania wody na rozgrzane kamienie. Temperatura panuje od 80 do 120 stopni Celsjusza. Jak i w saunie fińskiej należy robić krótkie przerwy, w czasie których warto ochłodzić swoje ciało w lodowatej wodzie, lub w śniegu. Po tym zabiegu nie należy wycierać się ręcznikiem, a najlepiej ponownie wejść do rozgrzanej bani. Często w banie ruskiej można spotkać tzw. winnik, który służy do smagania ciała, dzięki niemu ciało szybciej i lepiej się rozgrzeje.

Łaźnia rzymska jest sauną parową, która cechuje się wysoką wilgotnością (100%) przy temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Chociaż temperatura jest o wiele niższa, jak w saunie fińskiej lub banie ruskiej, jednak z powodu dużej wilgotności odczuwamy, że sauna ta jest bardzo gorąca. W łaźnie rzymskiej natomiast ciało jest ciągłe nawilżone, bardzo często para jest łączona z różnymi olejkami eterycznymi lub ziołami, co pomaga zrelaksować się oraz pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. 

Turecka łaźnia, czyli Hammam ma podobne warunki, jak łaźnia rzymska, jednak jest od niej o wiele łagodniejsza. Temperatura powietrza zaledwie przekracza 40 stopni C, a wilgotność utrzymuje się w granicach 95%. W tureckiej łaźni par dociera z licznych otworów w suficie i ścianach, dlatego nie ma tutaj różnicy temperatur, z którą spotkamy się w łaźni fińskiej lub banie ruskiej. Hammam skutecznie pomaga w leczeniu przeziębienia, astmy oraz zapalenia oskrzeli.

Sauna na podczerwień (infrared) nabiera coraz większej popularności wśród Polaków, jednak nie jest ona podobna do żadnej z wyższe opisanych saun. Wykorzystywana w niej energia podczerwieni ogrzewa ciało, a nie powietrze w pomieszczeniu, dlatego 80% tej energii przenika bezpośrednio w głąb organizmu. Sauna na podczerwień zalicza się do rodzaju saun suchych, z panującą temperaturą powietrza ok. 40-70 stopni C. Taka sauna stała się alternatywą dla osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą korzystać z saun tradycyjnych.

Olha Kotsaba

← Powrót

Kontakt
z
adminem
Aby skontaktować się z administracją Sauny-24.pl prosimy wypełnić formularz na stronie kontakt z nami
.

Dodaj swoją saunę!

To jeszcze nie było takie proste.